Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (15)
- (2)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (6)
- (15)
- (2)
- (5)
- (8)
- (46)
- (4)
- (3)
- (6)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ LN2 Transfer Hose
Provide the convenience, reassurance, and reliability required in the event of a power or mechanical failure with this LN2 transfer hose.
| Type | LN2 Transfer Hose |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | LN2 Supply Tank |
| Defrost | Automatic |
| Temperature Range | -150°C to +1°C |
| Type | Freezing Press |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | CryoMed |
Thermo Scientific™ CryoPlus™ Canisters, Frames and Dividers
Maximize capacity and protect sample integrity with Thermo Scientific™ CryoPlus™ Canisters, Frames and Dividers, for use with CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage systems.
Thermo Scientific™ Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150° C.
| Monitoring Options | Recorder |
|---|
Fisherbrand™ Isotemp Series General Purpose Ultra-Low Freezer
Isotemp™ ULT Freezers combine reliability and performance with cost-effective operation and innovative features.
| For Use With (Equipment) | Isotemp Series Upright ULT Freezers |
|---|
Fisherbrand™ LN2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -80°C |
Thermo Scientific™ Cryo Tong
Safely retrieve cryopreservation storage products using the Thermo Scientific™ Cryo Tong.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ XBF40 Aluminum Carrying Basket
Adjust the storage configuration of your blast freezers with the Thermo Scientific™ XBF40 Aluminum Carrying Basket.
Thermo Scientific™ LN2 Cylinder Roller Base
Easily move cryogenic storage dewars with Thermo Scientific™ LN2 Cylinder Roller Base, for use with Thermo Scientific Model 8120 Supply Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Data Outputs for Ultra-Low Temperature Freezers
Integrate Thermo Scientific™ Data Outputs for Ultra-Low Temperature Freezers with a variety of ultra-low temperature freezers to increase functionality and compatibility.
| Monitoring Options | Alarm, Recorder |
|---|
Thermo Scientific™ Water-Cooled Condensers for -86°C Upright and Chest Freezers
Work in a cooler environment with the Thermo Scientific™ Water-Cooled Condensers for −86°C upright and chest freezers, which emit 50% less heat into the lab.
| Condenser Type | Water Cooled |
|---|---|
| Type | Water-Cooled Condenser |
| Defrost | Automatic |
| Compressor | Water-cooled |
| Style | Upright |
| Temperature Range | -86°C |
BINDER™ Access Port with Silicone Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
BINDER™ Top Position Access Port is an accessory for use on the top of a variety of chambers and incubators.
| Includes | Silicone Plug |
|---|---|
| Type | Access Port |
| Ports | Top Position |
Thermo Scientific™ XBF40 Wireless Triple Timer
Wireless, triple timer tracks the freezing at each shelf separately.